Název: Maledivská republika

Poloha: Indický oceán, 500 kilometrů od Srí Lanky a Indie

Rozloha: 90.000 km2

Počet ostrovů: cca 1.190 ostrovů

Obydlené ostrovy: cca 150 resortů pro turisty a cca 200 místních ostrovů

Počet obyvatel: cca 300.000 obyvatel

Hlavní město: Male´(cca 100.000 obyvatel)

Náboženství: 100% muslimů – sunnité

Úřední jazyk: dhivehi, angličtina

Písmo: thaana

Státní zřízení: republika s jednokomorovým parlamentem

Měna: Maledivská Rufie (1 USD = cca 15 MVR)

Platební karty: American Express, Visa, Master Card, Diners Club, JBC

Elektřina: 220 - 240 V

Letiště: mezinárodní letiště Velana - Male (2 km od hlavního města)

Klima: tropické

Průměrná teplota: denní teplota – 30°C, noční teplota 25 – 28°C, teplota vody 29°C

Monzuny: jihozápadní (květen - říjen - deštivější), severovýchodní (listopad - duben - méně srážek)

Délka dne: 12 hodin (východ slunce v 6.00, západ v 18.00)

Časový posun: v létě SEČ +3 hodiny, v zimě SEČ +4 hodiny     

HISTORIE:

Maledivy byly osídleny již před 2.500 lety. Náboženstvím  na  Maledivách byl  až do roku 1153 buddhismus, poté Maledivané konvertovali  na Islám a Maledivy se staly sultanátem. V 17. století  okupovali  Maledivy Portugalci, snažili  se zde o nadvládu 17  let.  Od  roku 1887 – 1965  byly  Maledivy  Britským  protektorátem.
V roce 1968  se  Maledivy staly republikou s jedno-komorovým parlamentem. V čele Malediv stojí prezident.

OBYVATELSTVO:

Obyvatelé  jsou  velmi  přátelští  a  pohostinní. Všude  se  bez  problémů domluvíte anglicky. Kultura  místních  obyvatel byla ovlivněna asijskými i africkými národy, které se na Maledivy připlavily.

MÍSTNÍ KUCHYNĚ:

Pokrmy jsou  velmi chutné, při  vaření se  používá velké  množství chilli  a  kari.  Na  resortech (ostrovech pro turisty) najdete mezinárodní kuchyni.  Při tzv. tematických  večerech máte možnost ochutnat  pokrmy  určité země, tzn. maledivský, indický, arabský, čínský bufet, atd. Bufety jsou vždy doplněny evropskou kuchyní.

ZDRAVOTNICTVÍ:

Lékařská péče na Maledivách je na velmi dobré úrovni. Většina  resortů  má svého lékaře. Lékařské pomoci je  možno využít i na místních ostrovech či v hlavním městě Male, kde se nachází několik dobře fungujících nemocnic (zajišťuje resort). K dispozici jsou i dekompresní komory.

VSTUP DO ZEMĚ:

Ke vstupu  na  Maledivy  nepotřebujete  vízum,  pouze  vyplníte  příletovou  kartu.  Třicetidenní  turistické  vízum  vám  bude automaticky uděleno při příletu. Potřebujete cestovní pas, který bude platný ještě min. 6 měsíců po návratu z Malediv.
Do země  je zakázáno  přivážet  alkohol,  pornografii  (video  nahrávky,  časopisy,  atd.),  symboly  cizích  náboženství (kromě křesťanství a judaismu), drogy, zbraně. 

RESORTY:

Resorty  jsou  jednotlivé  ostrovy  pro  turisty.  Liší  se  vybavením  a  poskytovanými  službami, od standardních, po  luxusní. Na každém resortu  se  nachází  potápěčská škola, restaurace, bar (široký výběr alkoholických nápojů), obchod se suvenýry.  Na většině ostrovů jsou centra vodních sportů, lázně, butiky, sportovní centra a speciální restaurace.

VÝLETY:

Veškeré výlety zajišťuje resort. Hosté  mají  na výběr  širokou škálu  exkurzí a  výletů, např.  rybaření, šnorchlování, výlety při západu slunce, poznávání ostrovů včetně domorodých, návštěva  hlavního města Male, pikniky na neobydlených ostrovech, výlet ponorkou, výlet hydroplánem, atd. Při návštěvě místních ostrovů a hlavního města Male se doporučuje zahalit ramena a kolena (platí i pro muže).

POTÁPĚNÍ:

Maledivy jsou jednou z nejkrásnějších  a nejzajímavějších  potápěčských  destinací  na světě. Na  každém  resortu se nachází plně vybavená potápěčská  škola,  která  organizuje potápěčské  výlety  několikrát  denně  do  různých  lokalit.  Lokality  jsou vzdáleny maximálně 45 minut motorovou lodí od resortu.

CO SI ZABALIT:

Maledivy se nachází v tropickém pásmu, proto používejte krémy s  vysokým  ochranným  faktorem. Doporučujeme oblečení světlých barev z přírodních materiálů a pokrývku hlavy.  Nezapomeňte na  vybavení na šnorchlování. Pokud  nemáte vlastní, můžete si za  poplatek zapůjčit na resortu. Maledivy se nachází v tropech, proto si přibalte repelent. Na některých ostrovech se vyskytují komáři. V této  zemi se nenachází  žádný  jedovatý  hmyz. Dle  Maledivských zákonů je přísně zakázán nudismus a opalování bez horního dílu plavek.

© Copyright Fly Maldives